תיירות אחרת בארץ ובעולם

איפה אני מוצאת סיורים

תמיד שואלים אותי איפה ואיך אני מוצאת את הסיורים האלה?

סיור גרפיטי באתונה
מאושרים בסיור באתונה

בגדול אפשר לראות הכל גם בלי הסיורים.

לא לכל אחד זה מתאים ולרוב הם גם עולים כסף. גם אם הם מוגדרים כ  – free-tours, אנחנו אמורים בסוף הסיור לשלם למדריך.

אני מאוד אוהבת את זה כי ככה אני מבינה הרבה יותר לעומק מה אני רואה. ומגלה מקומות שללא ספק לא הייתי מגיעה אליהם בדרך אחרת.

נכון שצריך לבחור בסיורים בהם המדריכים "יודעים על מה הם מדברים" ויש המון דעות לכאן ולכאן לגבי מידת הידע של מעבירי הסיורים. זה נובע גם מהעובדה הבסיסית שעומדת במהות הגרפיטי של שימוש בשמות בדויים, הסתתרות ואנונימיות.

לא תמיד ולא כולם אבל זהו חלק מהאומנות הזו.

אני משתדלת להמליץ על סיורים של חברות או מדריכים בהם השתתפתי ואהבתי.

אם לא אהבתי, או שאני חושבת שלמדריך אין ידע מספיק, כנראה שפשוט לא אכתוב עליהם.

אולי אכתוב להם את דעתי באופן פרטי. לא באתי להרוס לאף אחד את הפרנסה.

נתחיל עם חו"ל

הכי פשוט והכי אלמנטרי : גוגל ידידנו. פשוט כותבת בגוגל "סיור אלטרנטיבי ב…." או סיור גרפיטי ב…". לרוב זה מביא תוצאות כשלהם.

בחו"ל הרבה פעמים מגיעים ל yellow tours. הם מציעים סיורים בהרבה ערים בעולם, לרוב בסגנון ה -free-tours . לכל עיר יש אתר כזה משלה ואפשר ולחפש בו סיורים שמתאימים לכם. ממה שאני חוויתי וגם מתגובות ששמעתי מאחרים, המדריכים לרוב טובים מאוד, בעלי ידע נרחב, אנגלית טובה והמון נכונות להראות את העיר שלהם.

בבירות רבות בעולם יש גם חברות ישראליות שמציעות סיורים מסוג זה.

כפי שכתבתי בפוסט על ברלין – שם יש כמה חברות של ישראלים ואז גם הסיורים בעברית שזה בכלל מעולה.

חברה ישראלית נהדרת שיש לה סיורי אומנות בכלל וסיורי גרפיטי בפרט, ועובדת בהרבה ערים באירופה היא ארטרנטיב. אני השתתפתי בסיורים שלהם בלונדון ובאמסטרדם ומאוד נהניתי.

בלונדון גם הילדים שלי השתתפו, כך שלגמרי אפשרי לעשות סיור כזה כחלק מהטיול המשפחתי. זה מוסיף המון גם להם. (על שני הסיורים הללו אספר בפוסטים עתידיים..טרם הספיקותי).

בארץ:

שוב, תמיד אפשרי להתחיל עם חיפוש קצר בגוגל.

אתר מעולה שמרכז המון סוגי סיורים, (אבל גם הפעלות, סדנאות, הרצאות וכו) הוא אתר פאנזינג. יש שם באמת מבחר עצום של אפשרויות. רובן טובות מאוד.

לאתר "למטייל" או "טיולי" יש את קטגוריית ה free-tours  שמציעה סיורים ממוקדי נושא בכל רחבי הארץ. יש שם גם סיורי גרפיטי מצויינים. אם אתם מגיעים במקרה לסיור של המדריכה ורד פשוט, אתם בכלל מסודרים.. (כן, היא גם חברה).

באתר של "למטייל" יש גם המון טיפים שמטיילים כותבים. אחרי שבחרתם יעד תמיד כדאי לבדוק קצת מה כתבו שם, דעות בעד ונגד, המלצות והתאכזבויות. חשוב לקחת הכל בערבון מוגבל. גם אם משהו ממליץ או קוטל מקום, או מלון או סיור, זה לא אומר שגם אתם לא תיהנו בו. לעתים זה תלוי גם למה מצפים.

שתי חברות נוספות שעורכות סיורי גרפיטי בארץ הן גרפיטיול ו Bee Travel.

עם שתי חברות אלה לא ערכתי סיור בעצמי , מהסיבה הפשוטה שהן פונות בעיקר לקבוצות  סגורות (משפחות, מקומות עבודה, קבוצות חברים וכו) ואני לרוב מחפשת סיורים שפתוחים לקהל הרחב.

עם זאת, נפגשתי לצורך המחקר שלי עם הבעלים של כל אחת מהחברות הללו והתרשמתי שהן מקצועיות מאוד ומציעות סיורים מעולים.

בטוחה שיש עוד המון. פרטיים ומוסדיים, (כן, גם עיריית תל אביב מוציאה סיורי גרפיטי, וגם… שולחת פקחים לעצור את האומנים, מין פרדוקס שכזה שאפשר לקרוא עליו גם פה.).

לא את כולם אני מכירה .

אם אתם מכירים או ממליצים על חברות נוספות או מדריכים מצוינים נוספים, יותר מאשמח לשמוע, בתגובות או במייל שלי.

אם אתם עורכים סיורים כאלה, אשמח גם לשמוע, להגיע, להתרשם ולסקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצה לשמוע עוד?