וורוצלב – על גמדים, גשרים ומה שבינהם

רומנטיקה פולנית

התחנה הראשונה בטיול הטעימות שלנו בפולין היתה וורוצלב. הגענו אליה בשעות אחר הצהרים.

וורוצלב, (באנגלית Wroclaw ) היא העיר הרביעית בגודלה בפולין והיא  ממוקמת בדרום מערב פולין, על גדות נהר האודר.

בדומה לערים רבות אחרות במרכז אירופה גם וורוצלב חוותה לאורך ההיסטוריה אלימות והרס רבים. לפני מלחמת העולם השנייה, וורוצלב הייתה בירת הפרובינציה הגרמנית של שלזיה התחתית הפרוסית. העיר עברה לשליטת פולין כאשר לאחר המלחמה ברית המועצות העבירה את הגבול בין גרמניה לפולין מערבה, וטיהרה את השטח מהאוכלוסייה הגרמנית שחיה בו במסגרת גירוש המוני. בסוף המלחמה העיר נהרסה כמעט כליל כאשר הצבא האדום התקדם לעבר גרמניה. עם זאת, מאז סוף המשטר הקומוניסטי בשנת 1989 רבים מהחלקים המיוחדים של העיר נבנו מחדש. כיום בהחלט ניתן לכלול את וורוצלב בין הערים המוצלחות ביותר לטייל בהן בפולין.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
הכיכר המרכזית בעיר העתיקה
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
שלכת קסומה על גדת הנהר

סידורים והתארגנויות

אתחיל בהכאה על חטא:

בשדה התעופה עשינו טעות, והחלפנו שם כסף. כן, אני יודעת ששדה תעופה הוא לא מקום להחליף בו כסף. זה אף פעם לא נגמר טוב, אבל הפעם זה היה ממש גרוע. שער ההמרה שם הוא מהעושקים שפגשתי. בחישוב מהיר וכללי, יש הפרש של 100 שקל על כל 100 דולר שמחליפים שם לעומת במקום אחר בעיר. אז אם אתם מגיעים לפולין, תבדקו היטב את עניין המרת הכסף לזלוטי, ואולי אפילו עדיף להביא מהארץ. חבל.

אבל יאללה, לדרך…

נסענו למקום האירוח שלנו, דירה מהמהממת, מאובזרת ומפנקת עד לפרטים הקטנים ביותר. אספר עליה בהמשך הפוסט. יש למה לחכות ולהמשיך לקרוא.

הערב הראשון בפולין הוקדש לסידורים, קניית סים ומילאו בטונות של אינטרנט, מציאת הידיים והרגלים ושיטוט חופשי במרכז העיר.

חפשו לכם טיסה לוורוצלב

חפשו טיסה מתאימה

מה עושים בוורוצלב?

לא היה לי הרבה זמן לתכנן את הטיול הזה. עשיתי הכל די "בגדול" ובחרתי בוורוצלב כיעד, בעיקר כי לשם מצאתי טיסה ממש זולה.

בערב הראשון כשאריק שאל אותי מה עושים פה? לא ממש זכרתי.

אבל לא חלפו חמש דקות ומיד נזכרתי באחד הדברים שרציתי לראות ולעשות – לחפש את הגמדים…

לא ידעתי עוד למה, אבל זכרתי שראיתי שכתוב שפזורים בעיר מאות גמדים קטנים ושנורא נחמד לחפש אותם…

אז הורדתי אפליקציה, שבדיעבד הייתה מיותרת לגמרי, וראינו כמה גמדים קטנים, אבל בעיקר היינו כבר עייפים וחזרנו לדירה המהממת שלנו כדי להתחיל למחרת את המסע הפולני שלנו.

הסיור המודרך בעיר העתיקה של וורוצלב

מפעם לפעם אני יותר ויותר מתאהבת בחוויה הזו של השתתפות בסיור מודרך חינמי בערים שאני מבקרת בהן.

טיול מאורגן באופן כללי הוא ממש לא ה"קאפ אוף טי" שלי. בכלל אני טיפוס של קפה..

אבל, היכולת להשתתף בסיור מודרך של שעתיים שלוש, שמועבר על ידי מדרכים מקומיים, דוברי אנגלית מעולה, שחיים את העיר ומכירים אותה וגם ממש רוצים לשווק אותה לעולם בצורה פטריוטית ומרגשת זו דרך מעולה להבין לאן הגעתי.

גם החוויה הבינלאומית שמתרחשת בסיורים הללו מאוד מרגשת. אנשים מכל העולם, ממש מכולו, הולכים ביחד במשך כמה שעות, שואלים שאלות, לעיתים יוצרים הכרויות ובכלל נמצאים וחווים יחד כמה שעות בעיר זרה .

חוסר המחויבות בסיורים אלה מאוד מתאימה לדרך שאני אוהבת לטייל. לא צריך להירשם מראש, רק להגיע בזמן למקום המפגש, או למצוא אותם באמצע הסיור ולהצטרף. אפשר תמיד לפרוש באמצע אם לא מעניין, או אם רוצים להגיע לדברים אחרים. התשלום בסוף מבוסס על טיפים, אינו מחייב ולרוב אינו גבוה במיוחד.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
עוצרים לשמוע הסברים על כיכר המלח

שווה ביותר

אז כן. אני ממש ממליצה להשתתף בסיורים אלה. יש אותם בהמון ערים, גם בקטנות יותר, בצורות כאלה ואחרות והם ממש מוצלחים.

בפולין השתתפנו בסיורים של חברת free walking tour. המדריכים עומדים כחצי שעה לפני זמן המפגש עם מטריה גדולה צהובה במקום שצוין ומאוד נחמדים ומסבירי פנים. יש סיורים כללים ויש בערים מסוימות, (כנגזרת של עונות השנה וכמות התיירים הצפויה), גם סיורים ממוקדי נושא. סיורי הרובע היהודי, סיור קולינרי, וכמובן, גולת הכותרת שלי – סיורים אלטרנטיביים או סיורי אומנות רחוב.

אבל, וזה חשוב, לא משנה מה הכותרת של הסיור ובמה הוא מתמקד, תמיד יש בו הסבר יותר כללי על הרקע של המקום. על התהליכים שעברו ועוברים עליו, על התושבים החיים בו ועוד שפע מידע.

בונוס נוסף ומשמעותי מאוד הוא היכולת לשאול את המדריכים שאלות גם במהלך הסיור וגם אחריו, כך שאם יש משהו מעניין אתכם לדעת מפי מקומי – זה המקום לשאול בו.

למרות שחיפשתי סיור אלטרנטיבי או סיור שעוסק באומנות הרחוב בוורוצלב, לא מצאתי משהו שהסתדר עם התאריכים שהיתי בעיר. על כן, כאמור בבוקר הצטרפנו לסיור חינמי של free walking tour. הם באמת נהדרים.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

עוברים בין אתרי החובה בעיר

הסיור התמקד כאמור בעיר העתיקה. עברנו בכל נקודות החובה של העיר. כיכר העיר המאוד יפה ותוססת, בניין העיריה, אי הקתדרלות, אוניברסיטת וורוצלב, גן קסום בחצר של ספריה. הגענו גם לגשר המנעולים והמדריך בסיור אמר שוורוצלב היא העיר הרביעית בעולם מבחינת כמות הגשרים שבה.

התחלנו בכיכר העיר, זוהי כיכר רחבה שהוקמה במאה ה-13 ומובילים אליה שתי וערב של 11 רחובות עם אבנים משולבות. מרבית מבנייני הכיכר נהרסו בחודשיים האחרונים של המלחמה, אך שוחזרו, שופצו והיום הכיכר מוקפת בשלל בניינים צבעוניים ומרשימים, זהים לאלו שניצבו שם לפני 1945. משם עברנו ל "כיכר המלח" (Plac Solny) , כיכר קטנה שנמצאת דרום-מערבית לכיכר העיר העתיקה, שבה שפע דוכני פרחים.

(כשעברנו בה בערב קודם, ועוד היינו בשלבי ארגון והצטיידות, אריק צחק עלי: " פרחים אחר כך, את הולכת לשם כמו עיוורת"…)

היא נקראת כיכר המלח מכיוון שבעבר סוחרי מלח מכרו שם את מרכולתם. כיום יש שם שוק פרחים שפעיל 24 שעות ביממה. שפע בדיחות מקומיות יש על כך, שהשורה התחתונה שלהן היא  שאם יש זוג רב, בכל שעה יש אפשרות להתפייס ולקנות זר פרחים במתנה. 

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

הגשרים של וורוצלב

בוורוצלב   12 איים המחוברים על ידי 112 גשרים . לפני מלחמת העולם השנייה בתוך גבולות העיר היו כ- 303 גשרים.

הלכנו מהעיר העתיקה לכיוון אי הקתדרלה וחצינו את גשר הברזל האדום (most Piaskowy) שנבנה בשנת 1861 ונחשב לגשר העתיק ביותר בעיר. לאחר חציית הגשר משם עברנו לגשר הקתדרלה שצבעו טורקיז (Most Tumski), שקיבל את הכינוי "גשר המנעולים" בגלל 10,000 המנעולים ששמו שם זוגות אוהבים. באי הקתדרלות יש, כשמו,  מלא קתדרלות וכנסיות של זרמים שונים בנצרות. אותי זה קצת פחות מעניין לא העמקתי בהן ולא ביקרתי באף אחת מהן.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
העיר מלאה באהבה

כסף או סקס - בפולין צריך לבחור

תחנה נוספת בסיור היא שוק הקצבים  (Stare Jatki) – זוהי סמטה קטנה שבימי הביניים שכנו בה קצביות וכיום יש בה חנויות של אמנים ומעצבים מקומיים. המדריך אמר שמי שרוצה לקנות מזכרות זכוכיות מקוריות ואמתיות שעשויות שעבודת יד בידי אומנים מקומיים ולא הגיעו מסין, זה המקום.

בימי הביניים לא היו מקררים, ולכל חנות היה מרתף ששימש כמקרר. יש שם גם פס ניקוז במרכז הסמטה, מזל שהיום זורמים בו רק מים.

בקצה המזרחי של הסמטה יש  פסלים לזכר החיות. אגדה אורבנית אומרת כי אם תגעו בקרניים של פסל העז תבורכו בחיי מין סוערים ואם תגעו בגללים של העז תזכו בחיי עושר, אך מותר לכם לגעת רק באחד מהשניים. לא נגעתי באף אחד. לא רוצה לבחור.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
הדגמה של המדריך, שלא נטעה חלילה בבחירה
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

זהו כלא עתיק, דווקא נראה נחמד, וחייבים גמד להמחשה

"במדינת הגמדים רעש מהומה"  או "איך זה שגמד אחד קטן"

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
הצירוף של הגמדים והשלכת - אי אפשר להפסיק לצלם

אחד הדברים המרתקים שלמדתי בסיור עוסק בגמדים. מלבד זה שהם חמודים, מצטלמים נהדר ומהווים אטרקציה תיירותית יש מאחוריהם סיפור שמאוד אהבתי את המסר שלו ואת הדרך הכל כך יצירתית, שונה, שנונה, אומנותית ואנטי מטריאליסטית שמיוצגת על ידיהם.

כוחה של אומנות הרחוב!!!!

הגמדים היו סמלה של תנועת המחאה היצירתית "Orange Alternative" שפעלה נגד השלטון הקומוניסטי בשנות ה-80. חברי התנועה עשו פעולות מחאה עם ניצוץ של הומור, כמו לצאת להפגנה מחופשים לגמדים, כך שהסובייטים לא ממש ידעו איך להתמודד עם המחאה הצעירה והיצירתית הזו.

חברי תנועת המחאה "אלטרנטיבה כתומה" החלו לכתוב כתובות מחאה כנגד המשטר הקומוניסטי בפולין לאחר החורבן שהביאה מלחמת העולם השנייה. אנשי השלטון מחקו את הכתובות ובתגובה חברי התנועה חזרו וציירו גמד קטן וכתום עליהם. הבחירה בגמד לסמלם הייתה כיוון שהמילה הפולנית לגמד "קרסנל" (krasnal) מצלצל כמו המילה "אדום" (קרסנה), שהוא צבע המשטר הסובייטי.

חברי התנועה ובראשם אמן מאוניברסיטת ורוצלב בשם וולדמאר 'מייג'ור' פידריך, יצאו לרחובות  חמושים בפחיות ויצרו אמנות רחוב, ציורים של גמדים קטנים שובבים.

מצאתי ציטוט של אחד מחברי התנועה ארקדיוש פורסטר, עיתונאי בעיתון הלאומי שאמר :

"זה היה זמן נורא מסוכן.  אי אפשר היה לצאת לרחובות בלילה, היו טנקים וחיילים בכיכר המרכזית. הגמדים נתנו לנו משהו לצחוק, וזה היה כל הרעיון: להראות עד כמה המצב מגוחך ולעודד אנשים לא לפחד".

בתחילה נהגו לרסס ציורי גרפיטי מחאתיים בדמותם של גמדים, ובהמשך ארגנו אירועי חוצות בערים מרכזיות בפולין. פעולותיהם הלא אלימות היוו מקור השראה לצעירים בערים נוספות, ואף במדינות נוספות, כדוגמת צ'כיה והונגריה. בסופו של דבר התנועה סחפה אחריה רבים והיוותה חלק בהיסטוריה של הפיכת פולין לריבונות עצמאית.

התנועה הגיעה לשיאה ב- 1 ביוני 1988, כאשר 10,000 מפגינים ירדו על מרכז העיר ורוצלב, לבושים כובעים בצורת חרוט כתום וצועקים "חופש לגמדים! ".

האירוע הזה נודע בשם "מהפכת הגמדים" אמר פורסטר, "זה הראה לעולם שהקומוניזם מתפרק, ושאנשים מכל הגילאים יכולים להצטרף יחד למאבק נגד המערכת בשלווה".

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

עוד ועוד ועוד גמדים. 

עוד סיורים מודרכים בוורוצלב

סיור מיוחד בסירה אקולוגית המופעלת באמצעות אנרגיה סולארית, מראה את העיר העתיקה והציורית של העיר, מבחר גשרים מפורסמים ומספר איים.

סיור רגלי מודרך של שעתיים וחצי ברחבי העיר עם מדריך דובר אנגלית.

סיור ממונע על E-scooter עם שלושה גלגלים, מתאים למבוגרים או ילדים מעל גיל 15.

סיור אוכל וודקה – אוכל פולני מסורתי ותרבות השתייה המקומית בסיור רגלי מודרך ברחבי הפאבים והמסעדות של ורוצלב.

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

מינוף התופעה והפיכתה למיתוג עירוני – חשיבה גאונית של עיריית וורוצלב

 בשנת 2001 החלו אמנים מקומיים להציב בפינות רחוב פסלים קטנים של גמדים, מחווה לתנועת מחאה שפעלה בשעתו בעיר. בעיריית ורוצלב תמכו ביוזמה, וכיום מפוזרים ברחבי ורוצלב המוני גמדים, בכל אתר כתוב מספר אחר אז אני לא יודעת כמה אבל יש המון, בשלל צורות, תנוחות, וגדלים .

הגמדים עוררו עניין כה גדול בעיר עד שכמה מהם נגנבו, מה שהביא את העירייה להחלטה להצמיד לכל גמד שבב, שיגן עליו ושישמור אותו במקומו.

קיימת אפליקציה למצוא ולהכיר את הגמדים. הורדתי אותה אך האמת שלא השתמשתי בה. מוצאים ורואים הרבה גמדים גם בלעדיה. למתעניינים ממש יש אפשרות לראות דרכה על מפה איפה כל הגמדים נמצאים, איפה ניצב הגמד הכי קרוב אליכם, מי מצא כמה גמדים, מיהם הגמדים הכי פופולאריים ועוד.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

השריד האחרון לגמדים המקוריים

 עוד מצאתי ברשת כי  כיום יש רק גמד מקורי אחד מאלו שצוירו על הקירות בוורוצלב על ידי תנועת המחאה האלטרנטיבה הכתומה. כתוב שהוא נמצא ב  Smoluchowskiego 22. במפות של גוגל מצאתי שזה חצי שעה הליכה ממרכז העיר. הלוואי שאחזור לראות זאת בעצמי. בינתיים זאת התמונה שלו. היא מהרשת. מקווה שלא יתפסו אותי על העתקה אבל זה נראה לי סופר חשוב אז לקחתי סיכון…

וורוצלב - על גמדים, גשרים ומה שבינהם

סתם הערה- בחיטוטים ברשת מצאתי גם שצביקה פיק נולד בוורוצלב.. גם הוא קצת אלטרנטיבי לא???

מחוץ למסלול

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

 

אחרי הסיור, שאלנו את המדריך לאן הוא ממליץ לנו ללכת על מנת לראות את וורוצלב האחרת. המקומית, על תושביה, רחובותיה וכל מה שלא כלול במסגרת האזור של העיר העתיקה והמרכז התיירותי.

 לפני זה, עוד הלכנו לראות את בית הכנסת החסידה הלבנה ומשם הגענו לגדת הנהר.

השלכת ללא ספק עשתה את עבודתה ויהיה קסום. מצאנו גמדים בשלכת, וגם בית קפה כל כך נעים וכייפי שהייתי חייבת לציין אותו.

הוא נקרא BULKA, ונמצא ב -Pawła Włodkowica 8, 52-443 Wrocław, פולין. זה ממש על גדת הנהר, בתוך פארק קסום. נהדר. 

אז אחרי הפוגה ומנוחה, כוס מיץ אשכוליות אדומות (?????) המשכנו לחפש את וורוצלב המקומית.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

קצת תמונות מבית הקפה. אווירה, נחת, אושר.

המדריך הצביע לנו במפה על שני אזורים. בחרנו אחד מהם. אזור שכנות NADODRZE.

התחלנו ללכת לכיוון ומיד כשיוצאים מהאזור המתוייר מגלים עולם אחר. פחות מטופח, פחות נקי, יותר אותנטי.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
חוצים את הנהר ומתחילים לראות עולם אחר

ראינו זוג, סוג של היפסטרים צבעוניים שהולכים עם מצלמה ונראה לנו שהם מחפשים את אותו דבר כמונו…אז קצת עכבנו אחריהם. בסוף הם נכנסו לבית קפה שנראה מדליק אבל אנחנו רצינו לראות אומנות רחוב אז המשכנו לבד.

שוטטנו ברחובות הצדדים, נכנסנו לחצרות, דיברנו עם בעל בית קפה חמוד בחצר של איזה הוסטל והוא נתן לנו אתר שבו מופיע כל המידע על ציורי גרפיטי ואומנות רחוב בעיר עם כתובות.

מי שזה מעניין אותו מוזמן להיכנס לכאן יש שם מפה של יצירות אומנות הרחוב בעיר .

(עכשיו כשאני מסתכלת שוב במפה הזו אני מבינה כמה לא ראיתי…. טוב, זהו! אין מנוס מלחזור לשם שוב בעתיד.)

דגמנו כמה יצירות ויצאנו לחפש אותן. את חלקן מצאנו מיד, אחרות סתם פגשנו בדרך.

ככה אני אוהבת, לשוטט ולמצוא אוצרות בדרך. ויש שם הרבה מה לראות.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

אומנות רחוב וגרפיטי ברחובות וורוצלב הפחות תיירותית

סתיו בחלונות ובלבבי

לטיול בסתיו יש המון יתרונות. מזג האוויר היה מעולה, לא חם ולא קר, שמש נעימה וצבעי השלכת, אבל גם חיסרון – מחשיך די מוקדם… אז לא הכל הספקתי לראות אבל ידעתי שיש לי עוד המון אומנות רחוב בהמשך ושחררתי…

 

נגיעות וטעימות מפולין
השלכת הממכרת

לאכול ולישון גם צריך

האוכל בפולין, איך נאמר.. לא משהו בעיני. אבל בכל זאת היו כמה הצלחות:

מסעדה פולנית מסורתית שאכלנו בה בעיר העתיקה והיתה מאוד נחמדה וטעימה היא מסעדת CHLOPSKIE JADLO, מציעה לנסות ולא רק בשביל התפאורה והחוויה.

היא נמצאת בעיר העתיקה בכתובת Plac Solny 18/19, 50-063 Wrocław, פולין.

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

שלט המסעדה והאדניות שמרמזות על מוטיבים שעוד נפגוש בהמשך

הבטחתי כמה מילים על הדירה

אז באמת שזאת היתה אחת השוות. היא מצאת בבניין חדש חמש דקות הליכה ממרכז העיר. יש חניה ברחוב בחינם.

המקום נקרא Apartment Ksiecia Witolda 43.

הדירה מרווחת, מעוצבת צעיר ונחמד ובעיקר מאוד מאובזרת שזה נורא כייף. כבר הייתי בעבר בדירות שאפילו מלח לא היה בהן. פה היה הכל. מכונת אספרסו, מטבח מצויד, אווירה ביתית נעימה.

יש אפילו נעלי בית לרווחת האורחים…והכל במחירים שבמושגים שלנו הם ממש מצחיקים.

היה תענוג.

 Apartment Ksiecia Witolda 43.

5/5

מרווחת, נוחה ומאובזרת היטב

הדירה מצוידת בחדר שינה אחד, טלוויזיה בעלת מסך שטוח ומטבחון מאובזר במלואו המספק לאורחים מדיח כלים, מקרר, מכונת כביסה, תנור וכיריים.

דירוג האורחים:

Booking.com

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי
וורוצלב פולין אומנות רחוב וגריפיטי

לפנק, לפנק, לפנק… עד לרמת נעלי הבית

מלונות ודירות מומלצים בוורוצלב

עוד כמה מקומות שנראים לי מאוד טובים ללינה ואירוח בעיר וורוצלב:

About Art Apartments

5/5

דירה גדולה ונוחה עם נוף לנהר

יש בדירה שני חדרי שינה, סלון, מטבח, פינת אוכל, טלוויזיה במסך שטוח ושני חדרי רחצה עם מייבש שיער.

הדירה כוללת גם מרפסת גדולה,  חניה, ותוכלו ליהנות מטיולי הליכה בסביבה.

דירוג האורחים:

Booking.com

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

SleepWalker Boutique Suites

4/5

מלון בוטיק בעיר העתיקה

המלון נמצא באזור העיר העתיקה של ורוצלב, במרחק של 2 דקות הליכה מכיכר השוק, והוא מציע אירוח ממוזג הכולל טלוויזיית LCD ואינטרנט אלחוטי בחינם עם ערוצי לוויין.

החדרים הינם אלגנטיים ומציעים עיצוב פנים קלאסי. הדירות כוללות חדר שינה נפרד וחדר מגורים עם מטבחון מאובזר המצויד עם כל מה שדרוש כדי להכין ארוחה.

יש גם אפשרות לארוחת בוקר.

דירוג האורחים:

Booking.com

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

The Bridge Wroclaw - MGallery

5/5

מלון 5 כוכבים עם מרכז ספא וסאונה, מסעדה ובר

מלון הכולל מסעדה, מרכז כושר,  ספא עם סאונה, בר וגינה.

חדרים ממוזגים עם שולחן עבודה, קומקום, מיני בר, ​​כספת, טלוויזיה בעלת מסך שטוח וחדר רחצה פרטי עם מקלחת. כל היחידות כוללות ארון בגדים.

יש גם חדרי משפחה ובחלק מהחדרים מרפסת.  דלפק קבלה הפועל 24 שעות ביממה, הסעות מ/אל שדה התעופה, שירות חדרים ואינטרנט אלחוטי חינם.

אורחי המלון  יכולים ליהנות מארוחת בוקר קונטיננטלית.

דירוג האורחים:

Booking.com

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

PURO Wrocław Stare Miasto

4/5

מלון 4 כוכבים במיקום נח במרכז וורוצלב

קרוב למקומות הבילוי והטיול אך שקט ונעים.

החדרים כוללים בידוד אקוסטי, מערכת מיזוג אוויר, תאורה בשליטה אישית, כספת למחשב נישא ושולחן עבודה.

קפה חינם ממכונת אספרסו, ובנוסף בר משקאות, ארוחת בוקר נעולה. צוות אדיב.

דירוג האורחים:

Booking.com

לפרטים נוספים והזמנה בטוחה:

מוורוצלב יצאנו על הבוקר לנסיעה ארוכה לאזור הכפרי של דרום פולין.

מוזמנים לקרוא עליו בפוסט האזור הכפרי של דרום מערב פולין

עוד בלוגרים שחוו את וורוצלב הנהדרת:

ינינה אפק, בבלוג שלה "אפקים מטיילים" כתבה על "חופשת חורף בוורוצלב ופונזן"

איריס, בבלוג שלה "עד הטיול הבא", כתבה על "וורוצלב מתקשטת לחג".

נגיעות וטעימות מפולין
פרידה מהשלכת של וורוצלב

עוד מהטיול שלי בפולין

4 מחשבות על “וורוצלב – על גמדים, גשרים ומה שבינהם”

  1. ורוצלב נשמעת מהממת! כמעט קניתי אליה כרטיסי טיסה לדצמבר, אבל בסוף החלטתי לשמור אותה לתקופת האביב

  2. הייתי אמורה להיות חודש שעבר בורוצלב ובגלל עיכוב בטיסה הייתי שם רק לילה אחד.
    לפני הפוסט נראה שהפסדתי יעד כייפי.

    1. einat.hershko@gmail.com

      בהחלט יעד כייפי. מאמינה שעוד תגיעי לשם, במיוחד עכשיו כשיש טיסות זולות וזמינות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לשמוע עוד?